Resultater Åbnings skydning 2019

B-række lukket

  1. 1.       Anne Ejlersen 15/44
  2. 2.       Per Jørgensen 14/40

 

B-række åben

  1. 1.       Anne Ejlersen 8/48

 

A-række lukket

  1. 1.       Lassse Ejlersen 21/47
  2. 2.       Jeppe Ellgård 18/43

A-række åben

  1. 1.       Jacob Skafte 25/46
  2. 2.       Jan Stein 24/42
  3. 3.       Lasse Ejlersen 24/44

 

Veteran lukket

  1. 1.       Hummer 39/41
  2. 2.       Hans Peter Honore 37/41
  3. 3.       Leo Munk 34/40

Veteran åben

  1. 1.       Hummer 38/40
  2. 2.       Henning Nielsen 36/41
  3. 3.       Leo Munk 35/44

 

Mester lukket

  1. 1.       Leif Sørensen 37/40
  2. 2.       Peter E A 35/43
  3. 3.       Frank Petersen 32/43

Mester åben

  1. 1.       Ivan Mikkelsen 38/40
  2. 2.       Kim Skafte 37/41
  3. 3.       Jan Madsen 37/42

Resultater Afslutningsskydning 2018

B-Lukket                                                             

  1. Betina Bjørn Petersen                25/43
  2. Pernille Kastrup                          20/49
  3. Heinrich Poulsen                         17/50

B-Åben

  1. Betina Bjørn Petersen                24/45
  2. Pernille Kastrup                          20/48
  3. Heinrich Poulsen                         13/50

A-Lukket

  1. Lars Poulsen                                 30/43
  2. Michael Grønnegaard                 26/46
  3. Jeppe Ellegaard                           22/43

A-Åben

  1. Niels Brejnbjerg Rønsholdt         25/41
  2. Martin Jørgensen                          29/48
  3. Lars Poulsen                                   27/44

Mester-Lukket

  1. Leif Sørensen                                 39/42
  2. Mikkel Engsbye                             37/41
  3. Dennis Gordon Pedersen            35/41

Mester-Åben

  1. Morten Knudsen                       39/40
  2. Leif Sørensen                             37/40
  3. Jes Engsbye                               36/40

Veteran-Lukket                                                                       

  1. Mogens Knudsen                    38/41
  2. Finn Poulsen                            37/42
  3. John Hansen                            37/42

Veteran-Åben

  1. Mogens Knudsen                    36/41
  2. Leo Munk                                 36/43
  3. Jørgen I. Honoré                    35/42

Jægertrap-Lukket

  1. René Jensen                             22
  2. John Hansen                            22
  3. Jes Engsbye                              21

Jægertrap-Åben

  1. Jes Engsbye                             23
  2. René Jensen                            22
  3. Lars P.                                       18

____________________________________________________________________


Resultater Åbningsskydning 2018

 

B-Lukket:                                                                              B-Åben:         

  1. Kaare Vindeløv           22/46                                          1.   Kaare Vindeløv             16/49
  2. Camilla Schmidt         14/40
  3. Teddy Honoré            10/40

A-Lukket:                                                                              A-Åben:

  1. Aleks Frank                 33/43                                          1.   Dorthe F. Frimann                   31/42
  2. Martin Suhr                30/44                                          2.   Michael Rosenkjær                  30/41
  3. Michael Pedersen      30/45                                          3.   Michael Pedersen                     30/43

Mester-Lukket:                                                                   Mester-Åben:

  1. Mikkel Schiøtt            40/41                                          1.   Ivan Mikkelsen            40/40
  2. Jes Engsbye                37/41                                          2.   Henrik Hansen            40/41 
  3. Mikkel Engsbye          36/41                                          3.   Jan Madsen                40/41 

Veteran-Lukket                                                                  Veteran-Åben

  1. Hans Peter Honoré    39/40                                          1.   Leo Munk                    39/41
  2. Mogens Knudsen       36/42                                          2.   Hans Peter Honoré    38/42
  3. Henning Nielsen        36/43                                          3.   John Hansen               37/43

Jægertrap-Lukket                                                              Jægertrap-Åben

  1. Jes Engsbye                23                                                1.   Bent Christensen            24
  2. Bent Christensen       22                                                2.   Jes Engsbye                    23
  3. Mikkel Engsbye         22                                                3.   Ivan Mikkelsen               23

  

Resultater Jule Skydning 2017

Vindere af frosne ænder: 

  1. 1.    Henrik Nymark                                                                                             40/40
  2. 3.    Leo Munk                                                                                                        38/41
  3. 5.    John Hansen                                                                                                  36/40
  4. 7.    Jørgen Hansen                                                                                              33/43
  5. 9.    Finn Poulsen                                                                                                  32/44
  6. 11.   Dorthe Fallesen Frimann                                                                            31/42
  7. 13.   Peter Andersen                                                                                            30/48
  8. 15.   Hummer                                                                                                         29/42
  9. 17.   Lars Pedersen                                                                                              26/43
  10. 19.   Søren Madsen                                                                                               25/46
  11. 21.   Bent Sørensen                                                                                              24/44
  12. 23.   Teddy Honoré                                                                                                 8/40

 

 

Sponsor Præmier fra Østjysk Våbenhandel

 

  1. 1.    Lars Sørensen
  2. 2.    Leo Munk
  3. 3.    Lars Rasmussen
  4. 4.    Jørgen Hansen

 

Resultater Afslutningsskydning 2017

B- Lukket:                                                            B -Åben
1.
Kim H. Poulsen                         27/43         1. Toke Madsen                  6/40
2. Lars Poulsen                              15/47

A- Lukket                                                             A -Åben
1. Lars Madsen                               28/43        1. Lars Madsen                     31/42
2. Dorthe Frimann                       28/44        2. Dorthe Frimann             30/45
3. Michael Grønnegaard             27/44        3. Michael Grønnegaard  22/48

Mester- Lukket                                                   Mester- Åben
1. Jes Engsbye                                38/40         1. Jes Engsbye                    38/41
2. Mikkel Schiøtt                           37/45         2. Mikkel Engsbye             37/40
3. Danny Fraser                             36/40        3. Leo Munk                         37/40

Super Veteran- Lukket                                  Super Veteran- Åben
1. Henning Nielsen                      34/45         1. Finn Poulsen                   34/42
2. Finn Poulsen                             33/42        2. Jørgen I. Honoré           34/44
3. Jørgen I. Honoré                     32/40

Jæger Trap- Lukket                                       Jæger Trap- Åben
1. Jes Engsbye                              24              1. Jes Engsbye                  25
2. Leo Munk                                 24              2. Leo Munk                      22
3. Danny Fraser                          23              3. Mikkel Engsbye          22


Resultater for åbningsskydning 2017:

Åbningsskydning   2017
Super veteran række
Lukket   Åben
1 Jørgen Honore 37/40   1 Jørgen Honore 34/42
2 Henning Nielsen 35/45   2 Henning Nielsen 33/44
3 Finn Poulsen 34/42   3 Finn Poulsen 30/45
Mester række
Lukket   Åben
1 Leo Munk 38/41   1 Jørgen Honore (Hummer) 39/41
2 Mikkel Schiøtt 38/41   2 Morten Knudsen 38/40
3 Jørgen Honore (Hummer) 38/42   3 Henry Schwartz 38/42
A række
Lukket   Åben
1 Michael Petersen 32/43   1 Michael Petersen 34/42
2 Michael Grønnegaard 29/43   2 Lasse Ejlersen 29/45
3 Dorthe Friman 28/44   3 Michael Grønnegaard 28/46
B række
Lukket   Åben
1 Daniel Magnussen 22/47   1 Anne Ejlersen 14/47
2 Anne Ejlersen 12/41   2 Kim Pedersen 12/36
        3 Kristian T. Pedersen 9/46

 

Trap Lukket

1. Jes Engsby 25

2. Mikkel Engsby 22

3. Kim Skafte 21

 

Trap Åben

1. Kim Skafte 22

2. Jes Engsby 22

3. Leo Munk 22

 

 

Resultater for Juleskydning 2016 (vindere af ænder)

1. Henrik Hansen 40 / 40

3. John Hansen 37 / 42

5. Hummer 36 / 42

7. Knold 35 / 42

9. Leo Munk 34 / 41

11. Jørgen Hansen 34 / 45

13. Leif Sørensen 33 / 43

15. Henry Schwartz 31 / 45

17. Carsten Hansen 30 / 44

19. Lars Sørensen 29 / 43

21. Jan 2 / 40

23. Toke 2 / 20

 

(samlet placering - Navn på skytte - træffede duer / skud)

 

Resultater for afslutningsskydning 2016:

Afslutningsskydning   2016
Veteran række
Lukket   Åben
1 Hans Peter 38/40   1 Hans Peter 40/41
2 Leo Munk 38/40   2 Humse 39/40
3 Humse 36/41   3 Leo Munk 38/40
4 Hennig 35/41   4 Jørgen Honere 33/41
5 Finn Poulsen 35/44   5 Finn Poulsen 32/42
6 Børge Bennedsen 34/41   6 Lars Pedersen 32/43
7 Jørgen Honere 33/42   7 Henning Nielsen 29/43
Mester række
Lukket   Åben
1 Jes Engsbye 39/40   1 Dennis Pedersen 35/41
2 Mikkel E 38/42   2 Carsten Hansen 35/41
3 Leif Sørensen 35/41   3 Leif Søresen 34/40
4 Dennis Pedersen 35/43   4 Rene Gandø 34/45
5 Carsten Hansen 34/41   5 Per Sonberg 33/44
6 Frank Pedersen 34/43   6 Frank 32/43
7 Per Sonberg 33/40        
8 Rene Gandø 31/43        
9 Daniel Mejlby 29/41        
A række
Lukket   Åben
1 Lasse Ejlersen 29/41   1 Lars Sørensen 30/40
2 Lars Sørensen 29/42   2 Lasse Ejlersen 30/42
3 Lars Mogensen 29/44   3 Michael Grønnegaard 29/45
4 Michael Grønnegaard 29/46   4 Dorthe Frimann 22/48
5 Kristian Ravn 28/43        
6 Dorthe 25/50        
7 Henning Ravn 14/48        
B række
Lukket   Åben
1 Christian Brandt 22/43   1 Jesper Skytte 22/47
2 Jesper Skytte 22/48   2 Christian Brandt 19/45



Resultater for åbningsskydning 2016:

      Mester række    
  Lukket     Åben
1. Morten Knudsen   38/41   1. Peter Andersen   38/41
2. Mikkel Schiøtt   37/43   2. Jes Engsbye   37/43
3. Leif Sørensen   36/42   3. Lars Petersen   36/44

               
        A-række        
                 
1. Brian Andersen   32/46   1. Niels Pedersen   34/42
2. Niels Pedersen   31/45   2. Jan Stein   26/45
3. Michael Grønnegaard   27/45   3. Michael Grønnegaard   25/42
                 
        B-række        
                 
1. Lasse Eilersen   14/44   1. Marcus Ryser   31/51
          2. Karl Appelt   30/45
          3. Patrick Vendeløv   29/44
                 
        Veteranrække        
1. Hans Peter Honore   39/40   1. Hans Peter Honore   40/40
2. Jørgen Honore(hummer)   39/44   2. Jørgen I Honore   40/42
3. Jørgen Hansen   36/41   3. Leo Munk   39/41
                 
        Trap        
                 
1. Peter Andersen   23   1. Fritz Johansen   22
2. Leo Munk   22   2. Jes Engsbye   22
3. John Hansen   21   3. John Hansen   20

Resultater for Juleskydning 2015 (vindere af ænder)

1. Henrik Hansen 39 / 43

3. Leo Munk 38 / 40

5. Michael Pedersen 37 / 37

7. Joh Hansen 36 / 46

9. Henning Nielsen 35 / 42

11. Finn Poulsen 34 / 44

11. Henry Swartz 34 / 44

13. Dennis Pedersen 34 / 46

15. Frank 33 / 43

15. Leif 33 / 43

17. Per Sonberg 32 / 44

19. Henrik Ravn 30 / 51

21. Peter E A 28 / 52

23. Dorthe Frimann 24 / 49

 

(samlet placering - Navn på skytte - træffede duer / skud)

 

Vinderen af afstandsmåleren blev fundet ved lodtrækning blandt alle deltagerne ved dagens skydning. Vinderen blev Christian Brandt.

    Resultater fra afslutningsskydning 2015
 Mesterrække lukket            Mesterrække åben          
 Jørgen Honore

 38/41

 Hans Peter Honore  40/41
 Hans Peter Honore  38/41  Jes Engsbye  38/41
 Leif Sørensen  37/40  Ove Pedersen  38/42
 A-række lukket    A-række åben  
 Daniel Meilby  33/43  Rene Gandø  33/40
Rene Gandø  31/44 Lars Mogensen  31/44
 Lars Sørensen  29/44 Daniel Meilby  29/46
 B-række lukket      
 Jens Johansen  26/45    
 Veteranrække lukket    Veteranrække åben  
 Henning Nielsen  38/40  Leo Munk  37/40
 Jørgen Hansen  38/42  Finn Poulsen  37/42
 Leo Munk 37/41   Henning Nielsen  36/42
 Jægertrap lukket    Jægertrap åben  
 John Hansen  21  Jes Engsbye  25
 Leo Munk  21  Gert Johansen  22
 Daniel Meilby  20  John Hansen  22
       

© 2020 - Danmarks Jægerforbund - alle rettigheder forbeholdes

https://www.jaegerforbundet.dk/